We meet with these committees to discuss day-to-day operations, planned improvements, fares, service changes and new projects. Meetings, held in the spring and the fall, are open to the public to observe and learn information relevant to ferry service in the community. Look for notices on specific dates and times of a meeting in your area.

Our teams will be visiting the communities we serve to provide information and updates on topics that are important to each individual community. These sessions are a chance to hear directly from those who live, work and play in the communities we serve and for community members to connect with us face-to-face.

Discover your community page here
PDF 86 KB | 2 pages

PDF 589 KB | 5 pages


Select a region for contacts, meetings and resources:

Bowen Island committee

Marine Superintendent

  • Captain Malvern Glentworth


Committee

Chair:

Members:

  • Murray Atherton
  • Johnathan Bell
  • Fenella Jacquet
  • Scott Slater
  • Peter Matthews
  • Alexander Kientz
  • Gale Lyttle
 

Next meeting


Reports

Meeting summaries

PDF 267 KB | 15 pages
PDF 672 KB | 3 pages
PDF 675 KB | 3 pages
PDF 134 KB | 3 pages
PDF 111 KB | 2 pages
PDF 290 KB | 2 pages
PDF 56 KB | 7 pages
PDF 46 KB | 5 pages
PDF 53 KB | 6 pages
Brentwood Bay – Mill Bay committee

Marine Superintendent

  • Captain James Bradley


Committee

Chair: Members:
  • Mike Biever
  • Brian Harrison
Malahat First Nation:
  • Open
 

Next meeting


Reports

Meeting summaries

PDF 37 KB | 4 pages
PDF 29 KB | 2 pages
Campbell River – Quadra Island – Cortes Island committee

 Marine Superintendent

  • Captain Robert Nelson


Committee

Chair: Members:
Quadra Island
  • Julie Clelland
  • Kathy Sales
  • Mark Lasby
  • Ben Nicoll
Cortes Island
  • Jan Boas
  • Uschi Koebberling
  • Mike Manson
  • Rod Lee
 

Next meeting


Reports

Chemainus – Thetis Island – Penelakut Island committee

Marine Superintendent

  • Captain Robert Nelson


Committee

Co-Chairs: Members:
Thetis Island
  • Ken Hunter
  • Anne-Marie Koeppen
Penelakut Island
  • Joan Brown
  • Joshua James
  

Next meeting


Reports

Denman Island – Hornby Island committee

Marine Superintendent

  • Captain Malvern Glentworth


Committee

Chair: Members:
Denman Island
  • Jack Forsyth
  • Kevin Hutton
  • Lora Mercieca
  • Chris Danks
  • Rob Manering
Hornby Island
  • Ron Edmonds
  • Rob McCreary
  • Stephan Wehner
  • Sandra Rutherford
Hornby Island Trust
  • Grant Scott
Denman Island Trust
  • Sam Borthwick
 

Next meeting


Reports

Gabriola Island committee

Marine Superintendent

  • Captain Malvern Glentworth

Committee

Co-Chairs: Members:
  • Peter Briscoe
  • Vanessa Craig
  • Carly McMahon
  • Peggy Richardson
  • Henry Reeve
  • Ivan Bulic
  • Colin Robertson
  • Tom Vernon
  • Tyler Gray
  • Susan Yates
 

Next meeting


Reports

Meeting summaries

PDF 292 KB | 11 pages
PDF 116 KB | 9 pages
PDF 132 KB | 3 pages
PDF 674 KB | 3 pages
PDF 131 KB | 3 pages
PDF 109 KB | 2 pages
PDF 53 KB | 6 pages
PDF 46 KB | 5 pages
Gambier Island – Keats Island committee

Marine Superintendent

  • Captain Hardeep Grewal


Committee

Chair: Members:
Gambier Island
  • Leanne Bruce
  • Michelle Hughes
  • Sophia Khan
  • Terry Hall
Keats Island
  • Trish Cowley
  • John McKearney
Kona Winds, operator of the Stormaway water taxi  

Next meeting


Reports

North & Central Coast committee

Marine Superintendent

  • Captain Robert Nelson


Committee

Chairs: Members:
Haida Gwaii
  • Michelle (Ooka) Pineault
  • Jim LeMottee
Prince Rupert
  • Barry Cunningham
  • Scott Farwell
Central Coast
  • Sam Harrison (Klemtu)
  • Rhys Nygaard (Bella Coola)
  • Toni Ziganash (Ocean Falls)
  • Maria Martin (Bella Bella)
  • Steve Emery (Ocean Falls)
Port Hardy 
  • Elizabeth Aman-Hume
  • Fred Robertson
 

Next meeting


Reports

Northern Sunshine Coast committee

Marine Superintendent

  • Captain Malvern Glentworth

Committee

Chair: Members:
Powell River
  • Kelly Keil
  • Jacquie Donaldson
  • Jim Palm
  • Tim Larsen
  Texada Island
  • Warren Kiland
  • Doug Nikirk
  School District 47
  • Maureen Mason
  Powell River Chamber of Commerce
  • Telis Savvaidis
  Qathet Regional District
  • Cindy Elliot
  Sunshine Coast Tourism
  • Paul Kamon
  Tla’amin First Nation
  • Larry Louis
 

Next meeting


Reports

Salt Spring Island committee

Marine Superintendent

  • Captain James Bradley


Committee

Chair: Members:
  • Kirk Karaszkiewicz
  • Darryl Martin
  • Mike Stacey
  • Alan Sturgess
  • Dave Toynbee
  • Peter Grove
  • Gabriel Wiebe
 Capital Regional District
  • Gary Holman
 School District 64
  • Rob Pingle
 Islands Trust
  • Laura Patrick

Next meeting


Reports

Southern Gulf Islands committee

Marine Superintendent

  • Captain James Bradley


Committee

Co-Chairs: Members:
Galiano Island
  • Charlene Dishaw
  • Robert Matson
Saturna Island
  • Robert Alloway
  • Wendy Sage-Hayward
  • Mitch Taylor
  Pender Island
  • Fiona Poole
  • Jane Dix
  • Robert Fenton
Mayne Island
  • Diana King
  • Meg Ferris

Next meeting


Reports

Southern Sunshine Coast committee

Marine Superintendent

  • Captain Malvern Glentworth


Committee

Chair: Members:
  • Grace Carter
  • Anne Cochran
  • Kim Dougherty
  • Cheryl Hurlbut
  • Annie Wise
School District 46
  • Sue Girard
District of Sechelt
  • Darren Inkster
Town of Gibsons
  • Silas White
Sunshine Coast Regional District
  •  Kate-Louise Stamford
 

Next meeting


Reports

Tri–Island committee

Marine Superintendent

  • Captain Robert Nelson


Committee

Chair: Members:
Alert Bay
  • Kane Gordan
  • Dennis Buchanan
Sointula
  • Carmen Burrows
  • Tosha Nelson
  • Hans Madsen
Town of Port McNeill
  • Michelle Carson

Next meeting


Reports

Meeting summaries

PDF 202 KB | 5 pages
PDF 688 KB | 2 pages
PDF 671 KB | 2 pages
PDF 139 KB | 2 pages
PDF 108 KB | 2 pages
PDF 34 KB | 3 pages
We're here to help. If you have any questions about the Ferry Advisory Committees, you can email us at FACinfo@bcferries.com
Very weak Weak Medium Strong Very strong password.strength.unsafepwd Too short Use %d - %m characters with a mix of any 3 [upper case letters, lower case letters, numbers & symbols] 8 32 Password must be more than eight characters and contain a mix of any three of the following: upper case letters, numbers and symbols. Password must be less than 32 characters and contain a mix of any three of the following: upper case letters, numbers and symbols. Enter current password Enter valid email address Password not valid Select account type Enter first name Enter last name Confirm Email Not Valid Password must be more than eight characters and contain a mix of any three of the following: upper case letters, numbers and symbols. Passwords do not match Enter valid postal/zip code Loading... Please wait... Stores loaded View schedule from View sailing status from Discover our routes from to